Novinky
13.09.2019
Naskladnění Lovely Cottons a informace o kožených polotovarech
Dnes jsme naskladnili šňůry Lovely Cottons. V pondělí 16. 9. 2019 dorazí zásilka kůže, takže se pustíme do výroby polotovarů z čokoládové kůže, nask... číst celé
12.09.2019
Naskladnění Dolphin Baby a vatové výplně
Naskladnili jsme příze Dolphin Baby, které jsou vhodné například na zimní čepice. Návod na takovouto čepice naleznete v odkazu níže. Novinkou je tak... číst celé
05.09.2019
Vylosování soutěže
  Ve čtvrtek 5. 9. 2019 jsme vylosovali první výherce naší fotografické soutěže. Mezi první odvážné a vylosované patří cermverka a Helena Votíková.... číst celé
Zobrazit všechny novinky
 1. Úvod
 2. Návody
 3. Čepice, ušanky, kloboučky
 4. ČEPICE-KULÍŠEK z DOLPHIN BABY
Háčkovaná čepice/ušanka z Dolphin Baby

  

  

 

Háčkovaná čepička  - VLASTNÍ NÁVOD

Příze: Dolphin baby, popř. Kadife baby

www.hackovna.cz

Něco na začátek….

Děkuji za zakoupení příze z mé Háčkovny

Tento návod slouží všem, kdo chtějí zkusit háčkovat z velmi příjemné žinylkové příze. Háčkování není složité, musí se však v každé řadě stále hlídat počet sloupků podle návodu – zpětné počítání je pro začátečníka trošku nepřehledné. Příze po ustřihnutí třepí, tudíž doporučuji její konce lehce nad ohněm při začišťování zatavit.

Pro zvolení velikosti čepičky musíme počítat, že mírně povolí. Po uháčkování musí tedy čepička být na hlavě „na těsno“, aby potom dobře seděla. Odhad té správné velikosti bude asi největším oříškem Vašeho háčkování..

Celá čepice je háčkována z krátkých sloupků (KS), lépe na těchto žinylkových přízích vyniknou, díky nim nemají čepice nežádané „průduchy“ a nejvíce splní svůj účel zahřátí J. Lem čepice háčkuji ze střídaných reliéfních krátkých sloupků.

Uvedené rozměry jsou přibližné, ale mnou maximálně vyzkoušené – každý háčkujeme trošku jinak – utahování, velikost háčku – přesto by ale neměl být v počtu KS velký rozdíl. Počet řad na hloubku čepičky už poznáte podle zkoušení…J - průměrně tak 20-25 řad. Spotřeba na čepičku pouze jedno klubíčko.

 

Návod (podrobný postup každé řady)

Tento návod není odjinud kopírován, je můj vlastní, osvědčený, proto jakýkoliv dotaz můžete směrovat na kontaktní mail : hackovna@seznam.cz, ráda Vám v nejasnostech v postupu poradím.

Doporučená velikost háčku:

Háček: č. 4,5 u příze výrobce VLNA-HEP (černá páska)

                č. 5 u příze výrobce HIMALAYA (světlá páska)

Použité zkratky:

KS – krátký sloupek

ŘO – řetízkové oko

RKS př. – reliéfní krátký sloupek přední (podebrání sloupku zepředu)

RKS z. – reliéfní krátký sloupek zadní (podebrání sloupku zezadu)

PO – pevné oko – tímto spojujeme každou kruhovou řadu vždy s ŘO ze začátku háčkované řady (osobně spojení vpichnu vždy do očka prvního KS na začátku řady – tedy vynechávám ŘO)

Pozn. Každou novou řadu začínáme ŘO, který nahrazuje jeden krátký sloupek. V počtu krátkých sloupků ale není toto ŘO započítáno. Každou řadu na konci spojíme se začátkem řady pevným okem.

 

0.ř          3 ŘO, která spojíme do kroužku (použijte tzv. magický kroužek, aby se pak pěkně po 1. ř. utáhl a nezůstala Vám díra)

 

1.ř.         1 ŘO + 8 KS (vpichujeme do celého kroužku z 0.ř.)

 

2.ř.         1 ŘO + 17 KS (tzn. zdvojujeme každý KS z předchozí řady – háčkujeme tedy takto:

1ŘO + 2,2,2,2,2,2,2,2,1 – končíme 1 KS, protože ŘO ze začátku řady nám nahrazuje potřebný KS do počtu

 

3.ř.         1 ŘO + 26 KS ( tzn. zdvojujeme každý 2. KS z předchozí řady – háčkujeme intervalech 2,1,2,1,2,1…. : háčkujeme tedy takto:

1ŘO + (2 KS ihned do prvního KS předchozí řady + 1 KS do druhého KS předchozí řady) – opakujeme celkem 9x, pozor: končíme ale 2 KS, neboť začáteční ŘO nahrazuje potřebný 1 KS) – spojíme do kroužku PO

 

4.ř. 1 ŘO + 35 KS (tzn. zdvojujeme každý 3.KS z předchozí řady – háčkujeme v intervalech

1,1,2,1,1,2,1,1,2…: háčkujeme tedy takto:

1ŘO + (1 KS ihned do prvního KS předchozí řady + 2 KS do druhého KS předchozí řady) – pokračujeme 1,1,2…pozor: končíme 2KS) – ještě připomínám: nezapomínejte, že ŘO na začátku řady nám nahradilo první KS, proto za toto ŘO háčkujeme už jen 1 KS a pak hned 2KS (po těchto dvou KS pokračujeme 1,1,2…)

 

5.ř.1 ŘO + 35 KS (tzn. bez jakéhokoliv zdvojování háčkujeme jen na sloupky z předchozí řady) – nezapomínáme počítat! J

 

6.ř.         1 ŘO + 44 KS (tzn. najedeme na interval 1,1,1,2 - opět 1. KS nahrazen ŘO

 

7.ř.         1 ŘO + 53 KS (tzn. 1,1,1,1,2)

 

8.ř. Pro obvod hlavičky 43-47 cm již v této řadě bez přidání a všechny následující řady uchováváme stejný počet KS, tedy 53 KS

- pro obvod větší 48 - 53 – taktéž bez přidání, ale přidáme pravidelně ještě v 9.řadě a to následovně

 

9.ř.

1.) pro obvod 48 cm - 51 cm háčkujeme takto: ŘO + 56 KS (tzn. přidáme v obvodu jen 3 KS – abychom přidávání rozložili pravidelně, přidáme jen na místech každého třetího přidávání)

2.) pro obvod 51 cm- 53 cm háčkujeme takto: ŘO + 62 KS ( tzn. 1,1,1,1,1,2)

 1. ř.1 ŘO + stejný počet KS z předchozí řady – tedy bez rozšiřování, přidávání – a tento počet KS uchováme až do konce celé hloubky čepičky. – V KAŽDÉ ŘADĚ POČÍTEJTE, AŤ SE NEZMĚNÍ POČET KS -

 

Poslední 2 – 3 řady háčkujeme střídání 1 RKS př. a 1 RKS z., popř. 2 RKS př. a 2 RKS z.

 

Na ouška…

Pro menší děti práci po střídání RKS neukončujeme, ale pokračujeme v řadě dále takto pro vytvoření krytí na ouška:

1.ř. ŘO + 9 KS

 1. ř. práci otočíme a vracíme se zpět takto: bez ŘO jak jsme byly zvyklé na začátku každé kruhové řady píchneme do prvního KS předchozí řady – celkem tedy 8 KS
 2. ř. práci otočíme a vracíme se zase zpět takto: bez ŘO a celkem 7 KS
 3. ř. práci otočíme a vracíme se zase zpět takto: bez ŘO a celkem 6 KS
 4. ř. práci otočíme a vracíme se zase zpět takto: bez ŘO a celkem 5 KS
 5. ř. práci otočíme a vracíme se zase zpět takto: bez ŘO a celkem 4 KS
 6. ř. práci otočíme a vracíme se zase zpět takto: bez ŘO a celkem 3 KS
 7. ř. práci otočíme a vracíme se zase zpět takto: bez ŘO a 1 KS a 1 pevné oko a  nyní háčkujeme 45 ŘO – budou tvořit šňůrky na zavazování čepičky

Odstřihneme a zatavíme

Přeložíme čepičku a v potřebných místech začneme druhé krytí ouška stejným způsobem, jak je výše popsáno.

Každý konec příze na čepičce začistíme – zaháčkujeme a zatavíme.

 

Bambule:

Pro výrobu bambule z Dolphin baby namotejte tuto přízi tak 25x přes kratší stranu knihy, můžete i více, chcete-li bambuli plnější. Poté opatrně stáhněte vše namotané z knihy, NEPROSTŘÍHÁVEJTE NAMOTANOU DOLPHIN jako u bambule z běžné vlny či příze !!, ustřihněte jen konec, a v polovině převažte pevnou přízí na uzel (nejlépe dvojitou a ještě lépe pružnou Alize stretch), silně utáhněte, konce nechte delší pro přišití na čepici a vytřepejte, popřípadě prsty vytvarujte jednotlivé střapečky bambule. Dolphin se sama zkroutí (popř. pomožte prsty) a vytvoří plnou bambuli. Konce příze, kterou jste bambuli vázali, přetáhněte do rubu čepice a tam svažte, můžete protáhnout i přes knoflík a pak bambule lépe drží. 

 

 

 

Háčkujte a tvořte s Háčkovnou

Kvalitní příze, ručně vyráběné kožené polotovary na kabelky, pufy, košíky, srozumitelné návody.

Háčkovat může každý!

Kontakt
Logo
Háčkovna.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.